Anasayfaya Dön

En

Ku

Hızlı Erişim
Web Mail
Kütüphane
Bilgi Edinme
İletişim Bilgileri
Telefon Rehberi

Haberler

Başbakan Yardımcımız Sayın ŞİMŞEK, Batman 1. Kitap Fuarının Açılışını Yaptı

22.10.2017

Batman Üniversitesi Merkez Kampüsü’nde düzenlenen Batman1. Kitap Fuar’ının açılış kurdelesini Başbakan Yardımcımız Sayın ŞİMŞEK, Vali Deniz, Rektörümüz DURMUŞ ve Başkan Vekili AKSOY birlikte kesti.

 

Başbakan Yardımcımız Sayın Mehmet ŞİMŞEK, Batman 1. Kitap Fuarın açılış törenine katılmak ve çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere tarifeli uçakla ilimize geldi.

 

Başbakan Yardımcımız Sayın Şimşek’i havalimanında, Vali Ahmet DENİZ, Milletvekilimiz Ataullah HAMİDİ, Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket AKSOY,  Rektörümüz Prof. Dr. Aydın DURMUŞ, kamu kurum yöneticileri, STK ve siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda vatandaş tarafından karşılandı.

 

Havalimanındaki karşılamanın ardından Başbakan Yardımcımız Sayın ŞİMŞEK, Batman Üniversitesi merkez kampüsünde düzenlenen Batman1. Kitap Fuar alanına geçti.

 

BATMAN 1. KİTAP FUARI AÇILIŞ TÖRENİNE YOĞUN İLGİ

 

82 yazar, 80 yayın evinin katıldığı ve 43 standın yer aldığı Batman 1. Kitap Fuarın açılışı yoğun bir ilgi ve katılımla gerçekleşti.

 

İlimizde ilk defa düzenlenen Batman 1. Kitap Fuarı açılış töreninde, Yazar İhsan Süreye Sırma,  Vali Ahmet Deniz ve Başbakan Yardımcımız Sayın Mehmet Şimşek birer konuşma yapıtlar.

 

Vali DENİZ:  Fuarlar Kitaba Olan İlgiyi ve Okuyucu Sayısını Artırır

 

Kitap fuarlarının kitapseverlerin kitap ve yazarla buluştuğu kitap sevgisinin geniş kitlelere yayıldığı önemli etkinlik olduğunu ifade eden Vali Deniz, “Fuarlar kitaba olan ilgiyi ve okuyucu sayısını artırır. Bir toplumun gelişmesi ve kalkınması ancak eğitimdeki başarı ile mümkündür. Bunun da temelinde kitap vardır, okumak vardır. Geçmişimizde kitaba, bilgiye değer verdiğimiz için medeniyet inşa ettik, bir cihan imparatorluğuna sahip olduk, dünyaya yön verdik. Ne zaman ki, kitaptan bilgiden uzaklaştık gerilemeye başladık.

 

Güzel şehrimiz Batman’da okuma alışkanlığını arttırmak, okuma kültürünü oluşturmak amacıyla başlattığımız “Batman Her Yerde Okuyor” kampanyası ile özellikle istedik ki, çocuklarımız, gençlerimiz kitapla iç içe olsun, kitapla buluşsun. Bu amaçla parklarda, kafelerde, çay evlerinde, pastanelerde vatandaşlarımızla, okullarımızda öğrencilerimizle buluşarak onlara kitap hediye ettik ve onlarla kitap okuma saatleri düzenledik. Bu kampanya kapsamında yakın zamanda 2 yüz bin kitabı okuyucuyla buluşturacağız. Bu kampanya süresince çocuklarımızın, gençlerimizin, vatandaşlarımızın kitaba olan ilgisi bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir.

 

Halkımızın kitaba gösterdiği bu güzel ilgi dolayısıyla Batman’da ilkini düzenlediğimiz içerisinde birçok söyleyişi, okur-yazar buluşması, imza günlerinin olduğu kitap fuarımızın ilimizdeki bulunduğu hafta boyunca Batmanlı hemşerilerimizi, anne-babaları, öğrencilerimizi, gençlerimizi buraya davet ediyor, böylesine güzel bir etkinliğe sahip çıkmaya bekliyoruz.

 

Batman, halkımızın desteğiyle güvenlik güçlerimizin kararlı mücadelesiyle artık güvenli ve huzurlu bir şehirdir. Bugün Batman fuarlarla, kültürel, sanatsal, sportif ve turizm etkinlikleriyle anılmaya başlanmış, otellerimizin doluluk oranı % 90’lara çıkmıştır.

 

Artık zaman gönüllere dokunma zamanıdır. Artık zaman fikir ve düşünce derinliği olan milli ve manevi değerlerimize sahip, sevgiyi ve hoşgörüyü özümsemiş bilgili donanımlı nesiller yetiştirme zamanıdır. Bunu da daha çok okuyarak gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

 

Vali Deniz, konuşmasının sonunda fuara katılımlarından dolayı Başbakan Yardımcımıza ve fuarın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

BAŞBAKAN YARIMCIMIZDAN BATMAN’A KÜTÜPHANE MÜJDESİ

 

Konuşmasına ilimizde çok büyük bir kütüphane projesi yatırım programına alındığı ve onaylandığı müjdesi ile başlayan Başbakan Yardımız Sayın Şimşek, “20 milyon liralık çok önemli bir kompleks yapılacak. Bu kütüphane, fuarlar için önemli bir platform. Kütüphane, Batman’ın kültürel hayatını zenginleştirmesini umut ediyoruz. Kitap, aslında kendi sınırlı dünyamızdan neredeyse sınırsız kültür ve hayal dünyasına ulaşmanın en kısa yoludur. Kitap okurken, bize yaşadığımız ve oturduğumuz yerden dünyayı gezmemizi, muazzam deneyimler edinmemizi sağlıyor. Bugünün dünyasında sosyal medya anlık bilgi paylaşımını sağlıyor, ama kitaplar çok daha derinlemesine bizim dünyamızı insanların deneyimlerini tarihi anlamamızı sağlıyor. Kısacası kitaplar derinlemesine haber almamızı sağlıyor” dedi.

 

Ülkemizde kitaba yeterince önem verilmediğinin altını çizen Sayın Başbakan Yardımcımız, "Türkiye eğer üst gelir sınıfına geçecekse, dünyanın en gelişmiş ülkeleri sınıfı arasına girecekse kesinlikle daha fazla okumamız lazım. Bu sadece kişi başına düşlen milli gelirle ilgili değil, insani gelişmişlikle ilişkili olan bir konudur.

 

Bugün kim ne derse desin internet, bilgisayar oyunları ve televizyon kısmen insanı uyuşturuyor ve pasifize ediyor. Ama kitap insanı geliştiriyor, kalkındırıyor. 

 

Bizim beşeri sermayemiz en güçlü tarafımızdır. Belki petrolümüz yok denecek kadar az, doğalgazımız yok, yer altı zenginliğimiz o kadar çok değil. Ama bizim insanımız var. Biz bu beşeri sermayenin kalitesini artırarak muhakeme gücünü artırarak, fikir geliştirerek ve girişimciler yetiştirerek bu ülkeyi kalkındırıyoruz” diye konuştu.

 

Başbakan Yardımcımız Sayın ŞİMŞEK’ten Esentepe’ye Külliye Müjdesi

 

İlimiz merkez Esentepe’de yapılacak cami hakkında bilgi veren Başbakan Yardımcımız,  “Batman’ın siluetini değiştirecek inşallah bin yıl boyunca buranın belki simgesi haline gelecek, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı olan muazzam bir külliyenin yapılması için de buradayız. İnşallah en kısa sürede de ilk kazmayı vurup, Batman’a çok güzel bir eser kazandırmış oluruz” dedi.

 

Konuşmaların ardından kitapseverlerle birlikte fuarın açılışını yapan Başbakan Yardımcımız Sayın ŞİMŞEK, Valimiz Ahmet DENİZ, Rektörümüz DURMUŞ ve Milletvekilimiz Ataullah HAMİDİ kitap stantlarını gezerek, yayıncı ve yazarlarla bir süre sohbet ettiler.

 

Başbakan Yardımcımız Sayın ŞİMŞEK’ten Rektörümüz DURMUŞ’a Ziyaret

 

Kitap Fuarının açılışından önce Rektörlüğümüzü ziyaret eden Başbakan Yardımcımız Sayın ŞİMŞEK, Rektörümüz DURMUŞ ile bir süre görüşerek,  üniversitemizde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 

Başbakan Yardımcımız Sayın ŞİMŞEK’den Vali DENİZ’e Ziyaret

 

Kitap Fuarının açılışının ardından Valiliğimizi ziyaret eden Başbakan Yardımcımız Sayın Şimşek, Vali Ahmet Deniz ile bir süre görüşerek,  ilimizde yürütülen projeler hakkında brifing aldı.

 

Başbakan Yardımcımız Sayın Şimşek açılış ve ziyaretlerin ardından akşam saatlerinden ilimizden ayrıldı.